Žiema gali būti sunki, jei turite psichikos sveikatos problemų. Štai penki dalykai, kuriuos daro Sarah Bailey, kad žiemą įveiktų depresiją ir nerimą.
Jei esate panašūs į mane, pastebėsite, kad sunkiausias metų laikas yra žiema. Ilgos tamsios dienos, šaltas oras ir jausmas, kad esu uždaryta namuose, – visa tai kartu su kitomis mano psichikos sveikatos problemomis dar labiau pablogina situaciją.
Kiek save prisimenu, taip buvo visada. Spalio pabaigoje situacija pradeda blogėti, o sausio pabaigoje ir vasario pradžioje ji atrodo blogiausia.
Metų pradžioje dažnai beveik neturiu jėgų, ir kartais sunku suprasti, ar tai susiję su mano fiziniu silpnumu, ar su psichikos sveikatos problemomis. Laikui bėgant mano depresija vis labiau gilėja ir jaučiuosi taip, tarsi nėra jokios išeities.
Atrodo, lyg būčiau įstrigusi nesibaigiančioje juodojoje skylėje, kuri tik ir siekia mane uždaryti.
Neviltis, depresija, nerimas, energijos trūkumas ir neįtikėtinas gebėjimas valandų valandas žiūrėti į tą pačią lubų vietą – visa tai yra neatsiejama mano savijautos žiemą dalis.
Tai, kuo paprastai mėgaujuosi likusią metų dalį, pavyzdžiui, rašymas, manęs nė kiek nedomina. Esu tikra, kad aplinkiniams tai kelia nerimą, o ir man pačiai tenka tai ištverti.
Neketinu apsimesti, kad turiu būdą, kaip sustabdyti šiuos jausmus. Nes neturiu. Kasmet jie veikia kaip laikrodis, ir man visada tenka kovoti, kai jie užklumpa. Tačiau per daugelį metų atradau keletą dalykų, kad šis metų laikas būtų šiek tiek lengvesnis.
Galbūt tai nuskambės keistai, tačiau man susitaikymas su tuo, kad žiema yra blogas metas ir kad aš kasmet patirsiu šį sunkų laikotarpį, yra labai svarbus dalykas.
Tai padeda man liautis kovoti su mintimi „kodėl aš tokia?“, taip pat ir su nusivylimu, kuris apima, kai šie metai nepasirodo geresni nei praėjusieji. Šios mintys visada tik pablogina situaciją.
Dabar jau žinau, kad žiemos sunkmetis bus, ir viskas gerai, aš tai priimu. Nors tai bauginantis metas, jau žinau, kad jis baigsis, ir viskas šiek tiek pagerės, kaip ir kasmet.
Kai trūksta motyvacijos, gali būti sunku ką nors nuveikti. Net jei ir pavyksta pradėti, tęsiant pradėtą darbą gali būti sunku susikaupti. Todėl verčiau renkuosi paprastus ir lengvus dalykus.
Tai gali būti kvaili filmai, spalvinimo knygelės, kepimas, muzikos klausymasis ar paprasčiausias stalo žaidimas – tai lengvi būdai, padedantys atitraukti mintis.
O jei reikia atlikti darbus, reikalaujančius šiek tiek daugiau susikaupimo, kodėl gi nepaprašius aplinkinių pagalbos?
Jei esate tokie kaip aš, žiemą tikriausiai norėtumėte pabūti vieni, nes galbūt visai nenorite bendrauti. Tačiau manau, kad praleisti šiek tiek laiko su tais, kurie Jus supranta, gali būti labai gerai.
Jei turite žmogų, kuris gali ateiti pas Jus tiesiog pabūti kartu ar pasišnekučiuoti, Jūsų diena gali labai pasikeisti. Juk vien dėl to, kad šalia yra kitas žmogus, galite pasijusti ne tokie vieniši.
Kartais pastebiu, kad vien išėjimas į lauką, net kai šalta, man labai padeda. Visada rekomenduojama išeiti į lauką šviesiu paros metu, nes tada nesijausite taip, tarsi visas pasaulis aplink Jus yra tamsus.
Visada malonu turėti žmogų, su kuriuo galima pasivaikščioti (arba šunį), bet jei reikia vaikščioti vieniems, galima žingsniuoti šaligatviais įsijungus muziką.
Metams bėgant mano naminiai gyvūnai atliko svarbų vaidmenį gerinant mano psichikos sveikatą. Jie sugrąžino mane nuo bedugnės krašto ir padėjo pajusti, kad nesu vieniša.
Jei turite naminį gyvūnėlį, tiesiog buvimas su juo, žaidimas, glostymas gali pagerinti nuotaiką.
Visada prisiminkite, kad žiema gali būti sunki, ypač jei sergate depresija ar jaučiate nerimą.
To neturėtumėte gėdintis. Žinau, kad gali būti sunku priprasti prie tokio mąstymo, bet jei pavyks, tai gali būti žingsnis į priekį, ir šaltieji mėnesiai bus šiek tiek lengvesni.
Tai tik keli dalykai, kuriuos galite daryti žiemą, kad pasirūpintumėte savimi, todėl nebijokite išbandyti įvairias galimybes, kol rasite, kas Jums tinka.
NPS-EE-NP-00177